Lekcje Europejskie


Regionalne Centrum Informacji Europejskiej zaprasza wszystkie dzieci i młodzież wraz z opiekunami ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z regionu Górnego Śląska do udziału w lekcjach europejskich, które organizowane są w naszej siedzibie przy ul. Kościuszki 6 w Katowicach.
Proponujemy zajęcia w formie wykładów z uwzględnieniem prezentacji multimedialnych i konkursu dla publiczności lub warsztatów, które w większym stopniu aktywizują młodych słuchaczy do pracy grupowej.

W związku z inauguracją Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego, pragniemy zaproponować Państwu naszą dodatkową ofertę tematyczną.

Tematyka lekcji w formie wykładów z uwzględnieniem prezentacji multimedialnych:

 1. "Dialog międzykulturowy jako jedna z wartości podstawowych Unii Europejskiej"
 2. "Dziedzictwo kulturowe krajów członkowskich Unii Europejskiej"
 3. "Doświadczenia czterech lat członkostwa w Unii Europejskiej"
 4. "Rynek pracy UE. Możliwości zatrudnienia, europejskie zawody przyszłości."
 5. "Poprawne konstruowanie europejskiego CV"
 6. "Instytucje Unii Europejskiej"
 7. "Parlament Europejski - historia, funkcje, skład"

Tematyka lekcji w formie warsztatów:

 1. "Ja jako młody Europejczyk - co może nam dać Unia Europejska, a co sami do niej wnosimy?"
 2. "Kultura europejska"
 3. "Korzyści z członkostwa Polski w Unii Europejskiej i jego koszty"
 4. "Przygotowanie młodzieży do pracy w UE"
 5. "Za i przeciw euro w Polsce - zalety i wady wspólnej waluty"

Nadmieniamy, iż każda lekcja europejska zawiera panel informacyjny dotyczący charakterystyki form działalności polskiej sieci informacyjnej Regionalnych Centrów Informacji Europejskiej. Dodatkowo do końca roku 2008 w związku z obchodami Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego prowadzimy zajęcia dla dzieci i młodzieży wzbogacone o zagadnienia związane z tematyką wielokulturowości i dialogu międzykulturowego w Unii Europejskiej.

Poziom merytoryczny lekcji dostosowujemy do wieku i poziomu wiedzy uczniów. Dla najmłodszych uczestników zajęć proponujemy lekcję pt. "Wartości Unii Europejskiej" prowadzonej w formie zabawy z tworzeniem strojów z bibuły, wymyślaniem gier, układaniem hymnów.

Istnieje również możliwość modyfikacji tematu, tak by odpowiadał Państwa indywidualnym potrzebom. Możecie Państwo także zaproponować własny temat spotkania.

Grupy chętne do udziału w lekcji prosimy o zgłoszenie uczestnictwa osobiście w siedzibie naszego biura lub telefonicznie pod numerem: 32/ 209 16 90.

Zapraszamy serdecznie!

Pobierz prezenacje multimedialne